Прејди на содржината

Старавинска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Старавинска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Никола“ во селото Градешница. Парохиски свештеник е протереј Илија Лажовски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Старавина, Градешница, Будимирци, Груништа, Ивени, Зовиќ, Чебрен, Брник, Рапеш, Маково и Орле.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1][2] Можно е списокот да не е целосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(главна парохиска црква)
Градешница 1863
Црква „Св. Димитриј“ Градешница XIV век
Црква „Св. Илија“
(манастирска црква)
Градешница
Црква „Св. Атанасиј“ Градешница 1980-ти
Црква „Вознесение Христово“ Градешница
Црква „Св. Ѓорѓи“ Градешница
Црква „Св. Антониј“ Градешница 1980-ти
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Старавина 1862
Црква „Св. Атанасиј“
(манастирска црква)
Старавина 1860
Црква „Св. Атанасиј“
(манастирска црква)
Старавина 2006
Црква „Св. Никола“ Старавина
Црква „Св. Никола“ Будимирци 1878
Црква „Св. Димитриј“
(манастирска црква)
Будимирци 1860
Црква „Св. Димитриј“ Груништа 1860
Црква „Св. Петка“
(манастирска црква)
Груништа 1925/1926
Црква „Вознесение Христово“ Ивени XVIII век
Црква „Св. Петка“ Ивени
Црква „Св. Никола“ Зовиќ 1862
Црква „Св. Атанасиј“ Зовиќ XVII век
Црква „Вознесение Христово“ Чебрен XV век
Црква „Св. Димитриј“ Чебрен XV век
Црква „Св. Димитриј“ Брник 1887
Црква „Св. Петка“ Рапеш 1860
Црква „Св. Архангел Михаил“ Маково 1860
Црква „Св. Петка“
(манастирска црква)
Маково 2002
Црква „Св. Недела“ Орле 1860

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Старавинска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 15. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]