Беранечка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Беранечка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Атанасиј“ во селото Беранци. Парохиски свештеник е ереј Ецо Велјановски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Беранци, Вашарејца, Долно Српци, Ношпал, Радобор, Горна и Долна Чарлија.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“ Беранци 1868 Црква „Св. Атанасиј“ - Беранци 4.jpg
Црква „Св. Јован Крстител“ Беранци 1879 Црква „Св. Јован Крстител“ - Беранци.jpg
Црква „Св. Константин и Елена“ Беранци 2003 Црква „Св. Константин и Елена“ - Беранци 4.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Вашарејца 1883 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Вашарејца 2.jpg
Црква „Св. Теодор Тирон“ Долно Српци 1871 Црква „Св. Теодор Тирон“ - Долно Српци.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Долно Српци Црква „Св. Архангел Михаил“ - Долно Српци.jpg
Црква „Св. Никола“ Ношпал 1865 Црква „Св. Никола“ - Ношпал 3.jpg
Црква „Св. Петка“ Ношпал 1984 Црква „Св. Петка“ - Ношпал.jpg
Црква „Св. Петар“ Радобор 1891 Црква „Св. Петар“ - Радобор 2.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Горна и Долна Чарлија 1895 Црква „Св. Димитриј“ - Долна Чарлија.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Беранечка парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2019-10-18.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°09′26.5″N 21°21′23.1″E / 41.157361° N; 21.356417° E / 41.157361; 21.356417