Ивањевска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ивањевска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Ѓорѓи“ во селото Ивањевци. Парохиски свештеник е ереј Пецо Николоски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Ивањевци, Клепач, Лознани, Лопатица, Новоселани, Подино, Подмол, Свето Тодори и Трновци.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“ Ивањевци 1847 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ивањевци 4.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Клепач Црква „Св. Архангел Михаил“ - Клепач 4.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Лознани 1860 Црква „Св. Атанасиј“ - Лознани.jpg
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Лознани 1990 Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Лознани 2.jpg
Црква „Св. Никола“ Лопатица
Црква „Св. Ѓорѓи“ Новоселани 1860 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Новоселани, Битолско 2.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Подино 1929 Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Подино.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Подмол
Црква „Св. Теодор Стратилат“ Свето Тодори 1880 Црква „Св. Теодор Стратилат“ - Свето Тодори.jpg
Црква „Св. Теодор Стратилат“ Свето Тодори 1970 Манастирска црква „Св. Теодор Стратилат“ - Свето Тодори.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Трновци 1883 Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Трновци 7.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ивањевска парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2019-09-22.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°12′32.6″N 21°21′41″E / 41.209056° СГШ; 21.36139° ИГД / 41.209056; 21.36139