Црква „Св. Архангел Михаил“ - Клепач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Клепач 4.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Ивањевска
Местоположба

Координати 41°12′16.9″N 21°27′26.4″E / 41.204694° СГШ; 21.457333° ИГД / 41.204694; 21.457333Координати: 41°12′16.9″N 21°27′26.4″E / 41.204694° СГШ; 21.457333° ИГД / 41.204694; 21.457333
Место Клепач
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во селото Клепач.[1] Црквата е сместена во западниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Од натписна плоча на помошниот објект се забележува дека црковниот трем бил осветен на 10 септември 2005 година.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Главниот влез е сместен на западната страна, а храмот има и спореден влез на јужната страна. Над обата влеза има ниши со фрески. Црквата во целост е обоена во бела боја, а покриена е со кров од ќерамиди.

Дворот на црквата е ограден со ограда од камени блокови и во него се сместени камбанаријата, помошен објект и гробен споменик. Камбанаријата се издига од десната страна по влезот во дворот на црквата. Таа има квадратна основа и се состои од три дела. Влезот е сместен од северната страна, а на секоја од четирите страни од најгорниот дел има по една монофора.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 11. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]