Монофора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монофори на секоја од осумте страни на куполата на црквата Св. Атанасиј во Сопотница

Монофора (италијански: monofora) — вид на едноделен прозорец со лак.

Во архитектурата монофорите се појавуваат од самиот почеток на градителството, а особено биле омилени во времето на романтизмот, готиката и ренесансата. Во мода се враќаат со појавата т.н. неостилови во XIX век, во времето на историзмот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]