Црква „Св. Атанасиј“ - Сопотница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Железник 167.jpg

Поглед кон манастирската црква

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°18′49″N 21°08′48″E / 41.31361° N; 21.14667° E / 41.31361; 21.14667Координати: 41°18′49″N 21°08′48″E / 41.31361° N; 21.14667° E / 41.31361; 21.14667
Населено место Сопотница
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј Велики
Изградба 2005
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — манастирска црква во рамки на Сопотничкиот манастир во близина на селото Сопотница.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната на темелите на постар храм, а на тоа укажуваат и пронајдените артефакти.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата има правоаголна основа, со полукружна апсида во нејзиниот заден дел, и претставува крсто-куполен храм. Над влезната порта се забележува живопис, на којшто е прикажан Свети Атанасиј Велики. На страничните ѕидови има по три прозорци со две различни големини, од кои прозорците кои се наоѓаат на непосредно до аглите со предната страна се поголеми, додека оние кои се долж страничните ѕидови кон задната страна се со помала големина. Црквата од надворешната страна е обложена со мермер и целосно е покриена со ќерамиди на повеќе нивоа. Од средишниот дел на покривот се издига осумаголна купола. На секоја од осумте страни од куполата има монофора, при што во секој прозорец има рамка со по четири застаклени кружни отвори. Куполата е покриена со ќерамиди поставени во пирамидален облик, а над покривот е поставен крст.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]