Црква „Св. Теодор Стратилат“ - Свето Тодори (манастирска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Теодор Стратилат
Манастирска црква „Св. Теодор Стратилат“ - Свето Тодори.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Ивањевска
Местоположба
Координати 41°13′16.5″N 21°19′44.8″E / 41.221250° СГШ; 21.329111° ИГД / 41.221250; 21.329111Координати: 41°13′16.5″N 21°19′44.8″E / 41.221250° СГШ; 21.329111° ИГД / 41.221250; 21.329111
Место Свето Тодори
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Теодор Стратилат
Завршено 1970
Архитектонски опис

Свети Теодор Стратилат — манастирска црква на Светотодорскиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната со изградбата на манастирот во 1970 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Влезот е сместен на западната страна и над него има залачена ниша со ликот на Теодор Стратилат. Објектот во целост е варосан и е покриен со лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 12. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Свето Тодори“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]