Светотодорски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светотодорски манастир
Трпезаријата на манастирот
Информации
Целосно имеСветотодорски манастир
Други имињаМанастир „Свети Теодор Стратилат“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наТеодор Стратилат
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Теодор Стратилат“
Личности
Место
Местово близина на Свето Тодори, Општина Могила Македонија Македонија
Координати41°13′16.5″N 21°19′44.3″E / 41.221250° N; 21.328972° E / 41.221250; 21.328972Координати: 41°13′16.5″N 21°19′44.3″E / 41.221250° N; 21.328972° E / 41.221250; 21.328972
Видливи остатоциедна црква, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Ивањевска парохија)

Светотодорски манастирманастир во југозападна Македонија, на источните падини на планината Древеник, во близина на селото Свето Тодори.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот е изграден во 1970 година.[2]

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква и трпезарија.

Црква „Свети Теодор Стратилат“[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Црквата во целост е варосана и е покриена со лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 12. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Свето Тодори“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]