Црква „Св. Теодор Стратилат“ - Свето Тодори (селска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Теодор Стратилат
Црква „Св. Теодор Стратилат“ - Свето Тодори.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Ивањевска
Местоположба
Координати 41°13′41.2″N 21°20′02.7″E / 41.228111° N; 21.334083° E / 41.228111; 21.334083Координати: 41°13′41.2″N 21°20′02.7″E / 41.228111° N; 21.334083° E / 41.228111; 21.334083
Населено место Свето Тодори
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Теодор Стратилат
Завршено 1880
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Теодор Стратилат — главна селска црква во селото Свето Тодори.[1] Црквата е сместена во крајниот југозападен дел од селото, во непосредна близина на училиштето.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1880 година врз стари темели, а била обновена по Првата светска војна во 1921 година, како и во 1990 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со многуаголна апсида на источната страна. Од јужната страна на црквата е дограден објект чиј влез е сместен на источната страна. Црквата е изградена од варовник и е покриена со кров од ќерамиди, додека апсидата е покриена со лимен кров.

Црквата има мал ограден двор кој го зафаќа просторот меѓу главниот и доградениот објект, како и камбанаријата која е сместена во југоисточниот агол. Таа има квадратна основа и се состои од два дела. Од нив, долниот е изграден од варовник како и самиот црковен објект, додека горниот дел содржи по еден залачен отвор на секоја страна. Влезот во камбанаријата се наоѓа на северната страна. Во оградениот двор има и гробен споменик. Селските гробишта се сместени непосредно до црквата, но надвор од оградениот двор.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 12. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Свето Тодори“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]