Буковска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Буковска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Троица“ во битолската населба Буковски Ливади. Парохиски свештеник е протоереј Цветко Тасески.[1]

Парохијата ги опфаќа населбата Буковски Ливади и селата Буково и Орехово.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Троица“ Буковски Ливади Поглед на црквата „Св. Троица“ во Буковски Ливади (1).jpg
Црква „Св. Петка“ Орехово 1861 Κτητορική επιγραφή στην Αγία Παρασκευή Ορεχόβου.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Буково XIX век Црква „Св. Димитриј“ во селото Буково.jpg
Црква „Св. Преображение“ Буково Манастир Буково (Битола).jpg
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Буково Црква во Буково (Битолско).jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Буково Црква „Св. Атанасиј“ во селото Буково (3).jpg
Црква „Вознесение Христово“ Буково
Црква „Св. Архангел Михаил“ Буково

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Буковска парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2019-03-16.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]