Буковски Ливади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Главната црква „Св. Троица“

Буковски Ливади — населба која се наоѓа на јужниот влез на градот Битола, покрај патот кој води до грчката граница. Населбата се наоѓа веднаш под селото Буково, од каде што доаѓа и нејзиното име. Населбата се наоѓа во непосредна близина на археолошкиот локалитет Хераклеја Линкестис и зоолошката градина.

Градби[уреди | уреди извор]

Во населбата се наоѓа црквата „Св. Троица“, која е воедно и парохиски храм на Буковската парохија.[1]

Улици[уреди | уреди извор]

Улици во оваа населба:

 • Апостол Здравевски
 • Буковска
 • Буковски Мост
 • Ѓорѓи Зековски
 • Кочо Доловски
 • Крстин Чулаковски
 • Кумровец
 • Митре Врчковски
 • Панде Илковски
 • Паца Мирчева
 • 4-та

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.