Карпош (Населба во Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Карпош (Битола))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Населбата Карпош се наоѓа во источниот дел на Битола, во близина на градското поле. На југ е споена со населбата Боримечка, а на исток излегува на железничата пруга Битола - Лерин, а додека на север се граничи со населбата Кланица. Населбата се состои од 10 згради. Населението брои околу 1000 жители.