Лерин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лерин
Φλώρινα
Поглед на рамнината и градот Лерин
Поглед на рамнината и градот Лерин
Лерин is located in Грција
Лерин
Лерин
Координати: 40°47′N 21°24′E / 40.783°СГШ 21.400°ИГД / 40.783; 21.400Координати: 40°47′N 21°24′E / 40.783°СГШ 21.400°ИГД / 40.783; 21.400
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
Управа
 • ГрадоначалникСтефанос Папанастасиу
Површина
 • Вкупна150.6 км2
Надм. вис.663 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно16.771
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.531 00
Повик. бр.23850
Рег. таб.ΡΑ
Мреж. местоwww.cityoflorina.gr

Лерин (грчки: Φλώρινα, Флорина) — град во Егејска Македонија, според современата административна поделба на Република Грција се наоѓа во западниот дел на периферијата Западна Македонија, и е главен град на Леринскиот округ. Сместен е на западниот раб на Пелагонија во Леринското Поле, на надморска височина од 680 метри. Со железничка пруга градот е поврзан со Битола и Солун. Градот има 16.771 жител, од кои се смета дека повеќе од половина се Македонци.

Во Лерин се наоѓа седиштето на организацијата на Македонците во Грција - Виножито.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името веројатно потекнува од зборот χλωρό (македонски: зелено) што се однесува на климата и вегетацијата на областа.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Османлиската империја[уреди | уреди извор]

Бугарска Црква во Лерин (1910), под јурисдикција на Бугарската Егзархија.
Панорама на градот Лерин. 1898-1912. Фотографија на браќа Манаки (Скршена плоча)

Како град и област со доминантно македонско население, Лерин во историјата дал голем број на македонски борци, револуционери и херои. Во времето на Отоманската империја, во Лерин и Леринско крстосувале повеќе македонски чети кои биле организирани од познатиот револуционер поп Коста од леринското село Буф.

Во Грција[уреди | уреди извор]

Врз основа на леринскиот говор во 1925 година грчката влада под притисок на лигата на народите ќе го изработи Букварот (Абецедарот) за учениците Македонци, кој по запалувањето на возот со кој бил транспортиран беше повторно издаден и промовиран во Солун и Атина во 2006 година. Лерин и леринско ќе дадат и голем број на партизани и борци во ДАГ за време на втората светска војна (1941 - 1945) и граѓанската војна во Грција (1945 - 1949), за што македонското население ќе доживее невиден терор, убиства, мачења и протерувања од своите огништа од страна на грчките власти. Најкрвав настан ќе биде убиството со обезглавување на повеќе млади Македонци и Македонки, од страна на грчките монархофашистички сили и англиските војници, среде бел ден во центарот на Лерин. Денес е актуелна состојбата со земјиштето на кое се наоѓа масовна гробница со тела на Македонци и Грци - борци на Демократската Армија на Грција кои загинале во битката за Лерин.

Во податоците на бугарскиот патеписец Васил Канчов и Бугарската езархија од крајот на XIX век, Лерин бил претставуван како мешан македонско-турски град.[2][3]

Географија[уреди | уреди извор]

Реката Сакулева и црквата „Св. Пантелејмон“

Градот Лерин се наоѓа на устието на длабоката долина на реката Сакулева на западниот крај на најјужниот дел на Пелагонија – Леринско поле во подножјето на планините Пелистер и Нередска.

Градот се наоѓа на 13 километри јужно од границата со Република Македонија, на 30 километри јужно од Битола и на 70 километри северно от Костур.

Населени места[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Лерин (општина).

Родени во Лерин[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (PDF 39 Мб) Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г.. Државен завод за статистика на Грција. 2003. http://dlib.statistics.gr/Book/GRESYE_02_0101_00095.pdf. 
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  3. В. Кѫнчовъ, Македония. Етнография и Статистика, Българско Книжовно Дружество, София, 1900, с. 249

Надворешни врски[уреди | уреди извор]