Света Петка (Леринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Света Петка
Света Петка is located in Грција
Света Петка
Света Петка (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Света Петка е леринско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 13 километри од градот Лерин, како и границите на Република Македонија на север. Другите села во околината се Парори (Битуша), Кратеро (Раково) Драгош во границата, Етхникон (Опсирина) и Полиплатанос (Клавучишта).

Историja[уреди | уреди извор]

Агиа Параскеви првично беше познат под името на "Света Петка" во бугарскиот / македонски јазик, но е изменета на својот грчки еквивалент на "Агиа Параскеви", на 21 декември 1918. Селото се вели дека се населиле во 1400, а првично беше еден од оние со селата Драгош (во денешна Република Македонија) Опсирина (денешна Етхникон, Лерин, Грција). Во селото има 3 цркви, Света Петка (изградена 1570, и е главниот манастир на тој село Преименувани Агиа Параскеви од страна на Грците.) - Изгорен од страна на отоманските Турци во 1827 година, а потоа и помала верзија била повторно изградена во 1827 година. Свети Никола (изградена 1857 година, и го преименува Агиос Николаос од страна на Грците. Свети Димитрија (изградена 1859 година, и го преименува Агиос Димитриос од страна на Грците).

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Селото е во височина од 612 метри, и во однос на земјата селото е рамно, иако има некоја планинска сценографија.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Многу луѓе од селото се доселиле во Северна Америка, Јужна Америка и Австралија за подобар живот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]