Забрдени (Леринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Забрдени
Забрдени is located in Грција
Забрдени
Забрдени (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Забрдени или Забрадени е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 24 километри источно од градот Лерин, во источниот крај на Леринско Поле.

Историja[уреди | уреди извор]

Селото потпаднало под власта на Грција по Втората балканска војна во 1913 година со Букурешкиот договор. Во селото се уште живеат Македонци. Во средината на октомври 2008 година, жителите на селото одржале протести против воената вежба на грчката армија што требала да се одржи во непосредна близина на селото и протви приведувањето на македонски новинари, при што морала да интервенира грчката полиција, приведувајќи 4 лица, а едно било полесно повредено[1]. Прекршочни пријави за овие инциденти биле покренати против 7 жители на Забрдени[2].

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 година во село Заб’рдени живееле 445 жители. Од нив најголемиот дел се Македонци по националност, а македонскиот јазик е зачуван на високо ниво.[3]

Родови[уреди | уреди извор]

Како македонски родови според истражувањата од почетокот на 20ти век се забележуваат:

  • Ташемини (7 к.), Мицковци (3 к.), Настасовци (5 к.), Крстовци (2 к.), Стефо Јован (1 к.), Костадиновци (3 к.), Кирковци (4 к.), Наце Гиче (1 к.), Мицевци (2 к.), Илија Дело (1 к.), Дафо Јане (1 к.), Мицо Василов (1 к.), Петко Аврам (1 к.), Трпчевци (3 к.), Таше Мине (1 к.), Танчији (1 к.) и Ташовци (3 к.) сите овие родови се староседелски.
  • Овчарец (1 к.) основачот на родот е доселен од селото Овчарани.[4]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]