Прејди на содржината

Лопушнец

Координати: 40°45.2′N 21°24.6′E / 40.7533° СГШ; 21.4100° ИГД / 40.7533; 21.4100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лопушнец
Лопушнец is located in Грција
Лопушнец
Лопушнец
Местоположба во областа
Лопушнец во рамките на Лерин (општина)
Лопушнец
Местоположба на Лопушнец во општината Лерин и областа Западна Македонија
Координати: 40°45.2′N 21°24.6′E / 40.7533° СГШ; 21.4100° ИГД / 40.7533; 21.4100
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаЛерин
Надм. вис.&100000000000010000000001.000 м
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Лопушнец — некогашно село во Леринско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Лерин, Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на билото Кула, разгранка на планината Вич,[1] југоисточно над Горно Неволјани.

Историја[уреди | уреди извор]

Лопушнец се распаднал на почетокот на XIX век поради разбојнички банди. Меѓу Лопушнец и Калуѓерица, крај патот по билото останата е срушената црква „Св. Троица“ која ја посетувале жителите на Лопушнец и Калуѓерица.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). „Леринска околија“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 161.