Негочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Негочани
Негочани се наоѓа во Грција
Негочани
Негочани (Грција)


Негочани е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Негочани е сместено во Леринско Поле, на 17 километри северно од градот Лерин, на самата граница со Република Македонија. Во селото постои граничниот контролен пункт Ники-Меџитлија.

Историja[уреди | уреди извор]

Селото потпаднало под власта на Грција, по Втората Балканска војна во 1913 година со Букурешкиот договор. Во 1926 година е прекрстено од Негочани во Ники, што значи победа.[1]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Населението во селото според пописот 2001 изнесува 489 жители, најголемиот број од нив Македонци.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]