Баница (Леринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Баница
Βεύη
Баница
Баница
Баница се наоѓа во Грција
Баница
Координати: 40°46′ СГШ 21°37′ ИГД / 
Земја Грција
Област Западна Македонија (периферија)
Општина Овчарани
Население (2001)[1]
 • Селска 684
Заедница
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Пошт. бр. 539 74
Повик. бр. 2385
Banitsa.jpg
Vevi Center.JPG
Vevi School.JPG

Баница (грчки: Βεύη, "Веви") е село во општина Овчарани, префектура Лерин, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 23 километри источно од градот Лерин, во западните падини на планината Ниџе, на патот Солун-Лерин-Битола.

Историja[уреди | уреди извор]

Најстарите археолошки пронајдоци укажуваат на римскиот период, како што е торзо од машка статуа [1]. За време на Османската империја се спомнува во турските дефтери со името Баниче, коешто броело 132 христијански домаќинства, во вилаетот Флорина од 1626-1627 година. Црквата „Св.Николај“ е изградена во 16 век.

Економија[уреди | уреди извор]

Лигнитните мини јужно от селото

На планината над Баница се наоѓа рудникот Веви, којшто работи од 1980-те години. Од него се добива лигнит со висок квалитет и таму работат повеќе луѓе од селото.

Демографија[уреди | уреди извор]

Година Население
1913 1.167 [2]
1920 1.653 [3]
1928 1.995 [4]
1940 2.245 [5]
1951 2.062 [6]
1961 2.105 [7]
1971 1.049 [8]
2001 688[9]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]