Лажени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лажени
Лажени is located in Грција
Лажени
Лажени (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Лажени е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Лажени е село во околината на Лерин. Од градот е одалечено 8км источно.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2001 година во селото имало 227 жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Како некои од македонските родови во селото според истражувањата од почетокот на 20ти век се забележуваат:

  • Божиновци (5 к.) староседелци.
  • Крушовци (3 к.) доселени се од Крушево, на крајот на 18ти век.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Милојевиќ, Боривоје. Јужна Македонија.