Прејди на содржината

Јуруково (Леринско)

Координати: 40°51.30′N 21°36.18′E / 40.85500° СГШ; 21.60300° ИГД / 40.85500; 21.60300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуруково
Γιουρούκι
Јуруково is located in Грција
Јуруково
Јуруково
Местоположба во областа
Јуруково во рамките на Лерин (општина)
Јуруково
Местоположба на Јуруково во општината Лерин и областа Западна Македонија
Координати: 40°51.30′N 21°36.18′E / 40.85500° СГШ; 21.60300° ИГД / 40.85500; 21.60300
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерински
ОпштинаЛерин
Општ. единицаОвчарани
Надм. вис.&10000000000000714000000714 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно31
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Јуруково (грчки: Γιουρούκι, Јуруки) — село во Леринско, Егејска Македонија, денес во општината Лерин на истоимениот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 31 жител (2011), сочинето исклучиво од Македонци.[2]

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во источниот дел на Леринското Поле, 23 км североисточно од Лерин, недалеку од границата со Р Македонија. Традиционално е познато и како Долно Маало на селото Крушоради.[3]

Историја

[уреди | уреди извор]

Се смета дека во подалечното минато местото било населено со Јуруци, поради што го добило ова име, а подоцна станало македонско село. Така, на почетокот на XX век е забележано дека Јуруково било чисто македонско село во Леринската каза. Според Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. во Јурук (Юрокъ, Юроково) живееле 216 Македонци христијани.[4][5]

Во понатамошните пописи сè до 1971 г. Јуруково се вбројувало во состав на Крушоради, и затоа за него нема одделна статистика. На пописот од 1971 г. почнало да се брои како одделно, со население од 85 лица. Во понатамошните десетлетија селото бележи пад.

Население

[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 85 63 52 49 31
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

— : Во првите три наведени пописни години е вбројано во Крушоради како негово маало.

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 155.
  3. Крушоради има три маала. Двете се чифлици с беговска кула, надзорници (ќаи) и пазачи Арнаути, а третата, која се нарекува и Јуруко, претставува нешто како одделно село со триесетина куќи — напишал Христо Силјанов во „Писма и исповеди од еден четник“ (1902), стр. 294.
  4. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 249.