Прејди на содржината

Матешница

Координати: 40°47′N 21°24′E / 40.783° СГШ; 21.400° ИГД / 40.783; 21.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Maтешница
Σίμος Ιωαννίδης
Maтешница is located in Грција
Maтешница
Maтешница
Местоположба во областа
Матешница во рамките на Лерин (општина)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1452.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Матешница
Местоположба на Крушоради во општината Лерин и областа Западна Македонија
Координати: 40°47′N 21°24′E / 40.783° СГШ; 21.400° ИГД / 40.783; 21.400
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаЛерин
Општ. единицаДолно Клештино
Надм. вис.&10000000000000972000000972 м
Население
 • Вкупно276
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Матешница (грчки: Σίμος Ιωαννίδης, Симос Јоанидис, до 1957 година Μοτεσνίτσα, Матесница [1]) — село в Егејска Македонија, Република Грција, во општина Лерин, област Западна Македонија со 276 жители (2001).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено на 4 километри западно од општинскиот центар Лерин помеѓу ридски предели на Нередска Планина и Пелистер.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е нападнато од албански банди во почетокот на XIX век и станува колиба на соседното село Трсје.[2] Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ за Леринската каза меѓу Лаген и Арменово е споменато село Немошница (Némochnitza) кое во 1873 г. имало 70 домаќинства и 190 жители Македонци, кое може да биде Матешница.[3]

Во текот на Балканските војни во 1912 година, во селото влегуваат грчки чети и после Сојузничката војна во 1913 година селото останува во Грција. Во 1957 година селото е преименувано по името на андартскиот капетан Симо Стојанов (Симос Јоанидис) од соседното село Арменово. Во 1961 година селото има население од 71 луѓе.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μοτεσνίτσα - Σίμος Ιωαννίδης
  2. Симовски, Тодор. Населените места во Егејска Македонија, Скопје, 1998.
  3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 84-85.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]