Горно Крушоради

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горно Крушоради
Άνω Αχλάδα
Горно Крушоради is located in Грција
Горно Крушоради
Горно Крушоради
Местоположба во областа
Горно Крушоради is located in Лерин (општина)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1452.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Горно Крушоради
Местоположба на Горно Крушоради во општината Лерин и областа Западна Македонија
Координати: 40°52′N 21°10′E / 40.867° СГШ; 21.167° ИГД / 40.867; 21.167Координати: 40°52′N 21°10′E / 40.867° СГШ; 21.167° ИГД / 40.867; 21.167
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаЛерин
Општ. единицаКрушоради
Надм. вис.&10000000000000743000000743 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно102
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Горно Крушоради (грчки: Άνω Αχλάδα, Ано Ахлада) – село во Република Грција во општината Лерин, во областа Западна Македонија. Според пописот од 2011 година, селото брои 102 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во источниот дел на Леринското Поле на 25 километри североисточно од општинскиот центар Лерин, во близина на границата со Република Македонија.

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населението според спроведените пописи[2] е следно:

  • 1971 – 71 жител
  • 1981 – 128 жители
  • 1991 – 116 жители

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје. стр. 149.