Долно Котори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Котори
Долно Котори is located in Грција
Долно Котори
Долно Котори (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Општина Лерин


Долно Котори (грчки: Υδρούσσα, Идруса, понекогаш Κάτω Υδρούσσα, Като Идруса, до 1927 година Κάτω Κόττορι, Като Котори[1]) е село во Егејска Македонија, Република Грција, во општина Лерин, област Западна Македонија со 767 жители (2001).

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Атанас Тане Наумовски „Долно Котори и которчани“, Битола, 2007.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]