Прејди на содржината

Станица Баница

Координати: 40°46′N 21°34′E / 40.767° СГШ; 21.567° ИГД / 40.767; 21.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Станица Баница
Σταθμός Βεύης
Станица Баница is located in Грција
Станица Баница
Станица Баница
Местоположба во областа
Станица Баница во рамките на Лерин (општина)
Станица Баница
Местоположба на Станица Баница во Општина Лерин и областа Западна Македонија
Координати: 40°46′N 21°34′E / 40.767° СГШ; 21.567° ИГД / 40.767; 21.567
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаЛерин
Општ. единицаКучковени
Надм. вис.&10000000000000661000000661 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно118
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Станица Баница (грчки: Σταθμός Βεύης , Статмос Вевис) — село во Леринско, Егејска Македонија, денес во општината Лерин на Леринскиот округ, Грција. Населението брои 118 жители (2001).

Географија[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓа на 3 километри северозападно од селото Баница (Веви) и на 3 километри југоисточно од селото Росен (Ситарија) во јужниот дел на Леринското Поле.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е основано во 1920-те години од Грци бегалци од Турција.[2] Во 1928 година Станица Баница е чисто бегалска населба со 39 бегалски семејства и 155 жители вкупно.[3]

 • 1928 - 151 жител
 • 1940 - 203 жители
 • 1951 - 198 жители
 • 1961 - 134 жители
 • 1971 - 110 жители
 • 1981 - ? жители
 • 1991 - ? жители
 • 2001 - 118 жители

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
 2. Симовски, Тодор. „Населените места во Егејска Македонија“, Скопје 1998.
 3. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.