Прејди на содржината

Лабаново (Леринско)

Координати: 40°43.14′N 21°32.48′E / 40.71900° СГШ; 21.54133° ИГД / 40.71900; 21.54133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лабаново
Λαμπάνοβο
Лабаново is located in Грција
Лабаново
Лабаново
Местоположба во областа
Лабаново во рамките на Лерин (општина)
Лабаново
Местоположба на Лабаново во општината Лерин и областа Западна Македонија
Координати: 40°43.14′N 21°32.48′E / 40.71900° СГШ; 21.54133° ИГД / 40.71900; 21.54133
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаЛерин
Надм. вис.&10000000000000850000000850 м
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Лабаново (грчки: Λαμπάνοβο) — некогашно село во Леринско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Лерин, Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во северен Вич, североисточно од Негован и југозападно од Баница. На место на поранешното село стои црквата „Св. Атанасиј“.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во втората половина на XV век Лабаница било дервенџиско село во Леринската нахија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Flórina GSGS (Series); 4439. 1st ed. Lambert conical orthomorphic spheroid Bessel proj. Prime meridians: Greenwich and Athens. "Reproduced from M.D.R. 610/10395." In collections: Greece 1:100k Topographic Maps. Digital Archive McMaster University. London: War Office. 1944.
  2. Соколоски, Методија (1978). „Лерин и Леринско во XV и XVI век“ (PDF). Годишен зборник на Филозофскиот факултет. Скопје: Филозофски Факултет на Универзитетот (30): 227. ISSN 0350-1892.