Прејди на содржината

Петорица

Координати: 40°50′N 21°30′E / 40.833° СГШ; 21.500° ИГД / 40.833; 21.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Петорица
Τριπόταμος
Петорица is located in Грција
Петорица
Петорица
Местоположба во областа
Петорица во рамките на Лерин (општина)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1452.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Петорица
Местоположба на Петорица во општината Лерин и областа Западна Македонија
Координати: 40°50′N 21°30′E / 40.833° СГШ; 21.500° ИГД / 40.833; 21.500
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаЛерин
Општ. единицаПеторица
Надм. вис.&10000000000000680000000680 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно83
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Петорица или Петорак (грчки: Τριπόταμος, Трипотамос) - село во Егејска Македонија, Република Грција, во општината Лерин, во областа Западна Македонија. Според пописот од 2011 година селото броело 83 жители.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Петорица е сместена покрај железничката линија Лерин-Битола, 10 км оддалечено од Лерин. Селото се наоѓа на надморска висина од 680 м. Вкупната површина на селскиот атар е 3 [[км2]] и е најмал во округот[2].

Историја

[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Петорек се води како чисто македонско село во Леринската каза на Битолскиот санџак со 35 куќи.[3]

Селото потпаднало под власта на Грција, по Втората балканска војна во 1913 година со Букурешкиот договор.

Во Грчката граѓанска војна селото не настрадало многу[2].

Демографија

[уреди | уреди извор]

До дваесеттите години на XX век Петорица било чисто македонско село. На почетокот на XX век според К’нчов селото броело 210 жители, а Милоевиќ наведува 20 македонски куќи. Во 1921-1922 година во селото се населиле 15 семејства од Понд и неколку од Епир. Движењето на населениото по години е следното[2]:

 • 1913 - 127 жители
 • 1920 - 135 жители
 • 1928 - 319 жители
 • 1940 - 495жители
 • 1951 - 483жители
 • 1961 - 468 жители
 • 1971 - 404 жители
 • 1981 - 371 жител
 • 1991 - 355 жители

Македонскиот јазик е зачуван на високо ниво.[4]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Основна стопанска гранка на населението е земјоделието. Главни производи се жито, тутун, грав и јаболка.

 1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
 2. 2,0 2,1 2,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје. стр. 158.
 3. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 25.
 4. Riki Van Boeschoten. "Usage des langues minoritaires dans les départements de Florina et d’Aridea (Macédoine)"

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]