Лерин (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лерин
Περιφερειακή ενότητα
Φλώρινας
Округ
Општини во Лерин
Општини во Лерин
Лерин во рамките на Грција
Лерин во рамките на Грција
Координати: 40°45′N 21°25′E / 40.750° СГШ; 21.417° ИГД / 40.750; 21.417Координати: 40°45′N 21°25′E / 40.750° СГШ; 21.417° ИГД / 40.750; 21.417
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
Админ. центарЛерин
Површина
 • Вкупна1.924 км2 (743 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно48.464
 • Густина25/км2 (65/ми2)
Пошт. бр.53x xx
Пов. бр.238x0, 246x0
ISO 3166GR-63
Рег. таб.ΡΑ
Мреж. местоflorina.gr

Лерин (грчки: Περιφερειακή ενότητα Φλώρινας) — округ во Егејска Македонија, денес Грција. Се наоѓа во северозападниот дел на областа Западна Македонија. Административен центар е градот Лерин.

Во овој округ се смета дека живеат голем број Македонци, а според партијата „Виножито“ тие претставуваат 75 % од вкупното население.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Се граничи со окрузите Постол на исток, Кожани на југ, Костур на југозапад, Албанија (окрузите Девол и Горица) на запад, Преспанското Езеро на северозапад и Република Македонија (општините Битола и Ресен) на север. Реката Бистрица тече на југозапад.

Поголеми планини во округот се планините Нередска Планина (2.128 м) на југозапад, Баба (2.117 м) и Ниџе (2.524 м) на североисток.

Демографија[уреди | уреди извор]

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во овој округ, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во овој округ Македонците живеат во околу 70 населени места и сочинуваат околу 69% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 35.500 Македонци.

Земјоделство[уреди | уреди извор]

Земјоделството е една од главните стопански гранки во округот. Главните производствени гранки се пиперки и праски.

Интересни места[уреди | уреди извор]

Комуникации[уреди | уреди извор]

Радио[уреди | уреди извор]

Соообраќај[уреди | уреди извор]

Низ округот минуваат следниве патни и железнички сообраќајници:

Патишта
Железници

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Лерин се дели на 3 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата)::[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Населени места во Леринскиот округ со историско-демографски преглед

Надворешни врски[уреди | уреди извор]