Смрдеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ова е статија за егејско село. За истоимената македонска планина видете Смрдеш (планина)
Смрдеш
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Смрдеш
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Смрдеш
Смрдеш се наоѓа во Грција
Смрдеш
Смрдеш (Грција)
Население 573


Смрдеш е преспанско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Смрдеш се наоѓа 51 километар југозападно од Лерин и 38 километри северозападно од Костур, во подножјето на планината Корбец, во областа Корешта.

Историja[уреди | уреди извор]

Семејство од Смрдеш во првата деценија на XX век

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Ѓорѓи“ во времето на Првата Светска војна

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]