Дескати (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Дескати
Δήμος Δεσκάτης
Dimos Deskatis - West Macedonia.svg
Општина Дескати
на картата на Западна Македонија
Податоци
Област: Западна Македонија
Округ: Гребен
Гео. област:
Население: 8383 (2001)
Седиште: Дескати
Нас. места: 16
Пошт. бр.: 512 00
Пов. бр.: 24620-3
Портал: www.deskati.gr/

Дескати (грчки: Δήμος Δεσκάτης, Димос Дескатис) — општина во Гребенскиот округ на југозападот на Егејска Македонија, денес во областа Западна Македонија, Грција. Административен центар е гратчето Дескати, чие име има влашко потекло. На југ општината се граничи со Тесалија.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Дескати е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на две стари општини: Дескати и Хасија[2].

Општинска единица Дескати[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Дескати на картата на некогашниот округ Гребен.

Според пописот од 2001 г., општината Дескати има население от 5066 жители и ги опфаќа следниве населени места:

 • Општински оддел Дескати (4187 жители)
 • Општински оддел Велиди
 • село Велиди (Παρασκευή, Параскеви) (141 жител)
 • Општински оддел Земњач
 • село Земњач (Παλιουριά, Паљурија) (412 жители)
 • Општински оддел Пичуѓа
 • село Пичуѓа (или Пичунгија; Δασοχώρι, Дазохори) (205 жители)
 • Општински оддел Тороник (121 жител)

Општинска единица Хасија[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Хасија на картата на некогашниот округ Гребен.

Според пописот од 2001 г., општината Хасија (Δήμος Χασίων) со седиште во Дименица (Карперо) има население од 2317 жители и ги опфаќа следниве населени места:

 • Општински оддел Дименица (1457 жители)
 • село Дименица (Καρπερό, Карперо) (745 жители)
 • село Арап (Δήμητρα, Димитра) (712 жители)
 • Општински оддел Катакал
 • село Катакал (Κατάκαλη, Катакали) (220 жители)
 • Општински оддел Чатурија (640 жители)
 • село Чатурија (или Чатурнија; Τρικοκκιά, Трикокија) (305 жители)
 • село Греуса (Άνοιξη, Аникси) (151 жител)
 • село Сленица (или Синица; Τριφύλλι, Трифили) (184 жители)

Поранешни села[уреди | уреди извор]

На територијата на општината се наоѓаат и следниве поранешни села:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.
 2. Наречена по планината Хасија, на прородната граница помеѓу Македонија на север, Тесалија на југ и Епир на запад.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]