Велвендо (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Велвендо
Δήμος Βελβεντού

Општина Велвендо
на картата на Западна Македонија

Црквата „Св. Никола“ во Велвендо
Податоци
Област: Западна Македонија
Округ: Кожани
Гео. област:
Население: 3.060 [1] (2021)
Седиште: Велвендо
Нас. места: 5
Пошт. бр.:
Пов. бр.:
Портал: velventos.gr

Велвендо (грчки: Δήμος Βελβεντού, Димос Велвенду) — општина во Кожанскиот округ во југозападна Егејска Македонија, денес во областа Западна Македонија, Грција. Административен центар е гратчето Велвендо (Велвендос).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината е создадена во 2019 г. со разделувањето на дотогашната општина Серфиџе-Велвендо.

Општинска единица Велвендо[уреди | уреди извор]

Општинската единица Велвендо е единствената во општината. Седиште е гратчето Велвендо и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

  • Општинска единица Велвендо
  • Општинска единица Витивјани
  • село Витивјани (или Фитивјани; Πολύφυτο, Полифито)
  • Општинска единица Катафиги
  • Општинска единица Скулјари
  • село Скулјари (Αγία Κυριακή, Агија Киријаки)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]