Прејди на содржината

Катакал

Координати: 39°54′N 21°42′E / 39.900° СГШ; 21.700° ИГД / 39.900; 21.700
Од Википедија — слободната енциклопедија
Катакал
Κατάκαλη
Катакал is located in Грција
Катакал
Катакал
Местоположба во областа
Катакал во рамките на Дескати (општина)
Катакал
Местоположба на Катакал во Општина Дескати и областа Западна Македонија
Координати: 39°54′N 21°42′E / 39.900° СГШ; 21.700° ИГД / 39.900; 21.700
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребенски
ОпштинаДескати
Општ. единицаХасија
Надм. вис.&10000000000000520000000520 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно176
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Катакал (грчки: Κατάκαλη, Катакали) — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес во општината Дескати на Гребенскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 176 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено околу 30 км југоисточно од градот Гребен, на надморска височина од 520 м.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Во XIX век Катакал било грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот Санџак.

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900, во Катакал живееле 129 Грци.[3]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Катакал се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 19 куќи.[4]

Според статистиката на грчкиот конзулат во Еласона, во 1904 г. во Катакал живееле 104 Грци христијани.[5]

Во Грција[уреди | уреди извор]

По Балканските војни во 1913 г. селото е припоено кон Грција согласно Букурешкиот договор, кога броело 248 жители. Нивниот број во 1920 г. се намалил на 208.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението произведува жито, компири и други земјоделски производи. Населението делумно се занимава со сточарството и краварството.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 267 269 351 344 270 219 220 176
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во 1918 година, селото станало самостојна општина, а атарот на општината опфаќал површина од 20 квадратни километри.[2] Општината Катакал била приклучена во општината Хасија во 1997 година, која била укината во 2011 година и станала дел од поголемата општина Дескати.

Селото припаѓа на општинската единица Хасија со седиште во селото Дименица, која припаѓа на поголемата општина Дескати, во округот Гребен. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Катакал, во кој е единствено село.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Параклиси

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 117.
  3. „Makedonija. Etnografija i statistika - 2.46“. macedonia.kroraina.com. Посетено на 2023-08-13.
  4. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.
  5. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 2001, 48-49.