Костур (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Костур
Περιφερειακή ενότητα Καστοριάς
Округ
Општини во Костурскиот округ
Општини во Костурскиот округ
Костурскиот округ во Грција
Костурскиот округ во Грција
Координати: 40°30′ СГШ 21°15′ ИГД / 
Земја Грција
Област Западна Македонија
Админ. центар Костур
Површина
 • Вкупна 1.720 km2 (660 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 50.322
 • Густина 29/km2 (76/sq mi)
Пошт. бр. 52x xx
Пов. бр. 24670
ISO 3166 GR-56
Рег. таб. ΚΑ
Мреж. место kastoria.gr
Управата на Костурскиот округ во Костур

Костур или Костурски округ (грчки: Περιφερειακή Ενότητα Καστοριάς), Перефериаки Енотита Касторияс) — округ во областа Западна Македонија, денес Грција. Сместена е во северозападниот дел на Егејска Македонија и се состои од три општини: Костур, Нестрам и Орестида. Администратицен центар е градот Костур. Општините се сочинети од вкупно 15 општински единици, составени од поголем број села.

Географија[уреди | уреди извор]

Костурскиот округ се граничи со окрузите Леринскиот на север, Кожанскиот на исток и југ, Гребенскиот на југ, Јанинскиот на југозапад и со албанскиот округ Девол на запад.

Подрачјето на Костур е претежно планинско, со изразено континентална клима, што значи дека има студени зими и топли лета.

Во средината на округот се наоѓа Костурската Котлина со убавото Костурско Езеро, на кое се наоѓа и самиот град Костур. Од северозапад, котлината е ограничена од планината Орлово, која го дели Костурско од подрачјето на Девол во Албанија и грчкиот дел на Мала Преспа — општината Општина Преспа. На североисток е Нередската Планина (Вич), која пак го дели Костурското од Леринското Поле. На исток планината Мурик е границата со Кајларското Поле. На запад планината Грамошта и на југозапад планината Горуша го делат Костурско и воопшто Егејска Македонија од Епир и областа Колоња во Албанија. На југ котлината е релативно отворена по долината на Бистрица кон Гребенско.

Географската граница меѓу Македонија и Епир не се совпаѓа точно со административната граница на округот — дел од селата Нестрамско географски припаѓаат на Епир, но административно се водат под Костур.

Најважни реки што се слеваат во Костурско се Бистрица и нејзината западна притока Белица. Во Грција, Белица се смета за почеток на Бистрица.

Во Костурско има четири јасно издвоени историско-географски области: Корешта, Костенарија, Пополе и Нестрамско.

Главна патна магистрала е GR-15, која оди во правец север-југ и го поврзува Костур со Лерин на север и со магистралата „Егнатија“ на југ.

Општини и општински единици[уреди | уреди извор]

Округот се состои од три општини (посочени се и нивните броеви на картата).[1] Секоја општина е составена од извесен број општински единици, а секоја од нив има извесен број населени места (понекогаш само едно).

Називите на општинските единици не секогаш се водат според некое населено место. Може да бидат сосема измислени, или пак дадени во чест на некоја личност (на пр. пропагандистот Јон Драгумис). Затоа, ваквите единици немаат македонски имиња.

Општините се следниве:

Костур[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Костур (општина).
Поглед на Костур и брегот на Костурското Езеро

Општината Костур (грч. Καστοριά) е поделена на следниве општински единици:

Нестрам[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Нестрам (општина).
Поглед на Нестрам од планината Горуша

Општината Нестрам (грч. Νεστόριο) е поделена на следниве општински единици:

Орестида[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Орестида (општина).
Поглед на црквата „Св. Нектариј“ во Хрупишта.

Општината Орестида (грч. Άργος Ορεστικό) е поделена на следниве општински единици:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Шаблон:Окрузи во Грција