Носии од Костурско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жени од Костур во народни носии, почеток на XX век

Народните носии од Костурско се надоврзуват на носиите од Леринска Река, но значително редуцирани и изменети.

Женска носија[уреди | уреди извор]

Жените носеле кошула со разнобоен вез, шајак од темна клашна, црн власеник со рески од внатрешната страна, скутина-прегач и ризи-марами за на глава. Во невестинското покривање на главата се задржале традиционалните белези и тоа има многу сличности со она во Леринска Река.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]