Прејди на содржината

Мијачко-дебарска носија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вез од Галичник

Мијачко-дебарската носија била носена во мијачко - дебарската етничка целина се наоѓа во западниот дел на Македонија и ги опфаќа Мијаците околу Мала и Долна Река, пределите Мавровско Поле и Горна Река, Дебарско Поле, Голо Брдо и Дебарски Дримкол. [1]

Особености[уреди | уреди извор]

Женската носија во оваа етничка целина, со карактеристичните богато извезени мотиви на ракавите на кошулата, најчесто во ажурна техника, реснатите украси, бројните горни бели безракавни или со куси ракави клашнени облеки, долги до колена, како и другите декоративни детали, делува впечатливо како изразито планинска носија. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Томовски, Крум (1996). Етнологија на Македонците. Скопје: МАНУ. стр. 148. ISBN 9989-649-25-1.

Галерија[уреди | уреди извор]