Прејди на содржината

Носии од Пазарско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изложба во фолклорниот музеј на Пазар - носии од Ениџе-вардарско

Народните носии од Ениџе-вардарско биле носени во околината на градот Пазар, во поголемиот состав на Бојмија, каде истиот поширок предел граничи со Вардарија и Урумлак на југ преку ениџе-вардарско.

Женската носија[уреди | уреди извор]

Во пазарско, жените носеле бела платнена кошула со два квадратни веза „плочи“ на задниот стан. Над неа се носело тн. ентерија (антерија) од алаџа со долги ракави, и сагија за летно време (која била бела за млади девојки, а темносина/темнозелена за постари жени) и шајак за зимно време. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пенушлиски, Кирил (2002). Народната Култура на Егејска Македонија. Скопје: Мисла. стр. 392. ISBN 86-15-00248-7.

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]

  • Општина Постол