Костенарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тана Василева Кировска, револуционерка за време на Илинденското востание од село Осничани

Костенарија — историско-географска и етнографска област во Егејска Македонија. Костенарија е најјугозападниот крај на етничка Македонија. Во оваа област се наоѓаат селата Песјак, Семаси, Шкрапари, Госно, Старичани, Жужелци, Осничани и др. Со решение на околискиот комитет во Костенарија нема вооружени напади за време на Илинденското востание, поради што областа е зачувана од зулуми. Подоцна, областа силно настрадала со појавата на грчката вооружена пропаганда во Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]