Костурско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Костурско Езеро
Λίμνη Μεταλλείου
Kastoria2 200704.JPG
Поглед на Костур и Костурското Езеро
Координати40°30′54″ N; 21°18′00″ E / 40.515° СГШ; 21.3° ИГД / 40.515; 21.3Координати: 40°30′54″ N; 21°18′00″ E / 40.515° СГШ; 21.3° ИГД / 40.515; 21.3
Сливни земјиЕгејска Македонија, Грција
Најг. должина7,5 км
Најг. ширина5,4 км
Површина&1000000000000002800000028 км2
Најг. длабочина9 м
Надм. височина620 м
Населени местаКостур, Мањак, Дупјак, Маврово, Личишта, Нов Чифлик

Костурско Езеро (грчки: Λίμνη Ορεστιάδα, Лимни Орестијада или Λίμνη Καστοριάς, Лѝмни Касторијас) — езеро во Костурско, северозападна Егејска Македонија, денес во Грција. Познато е по градот Костур, кој е сместен на полуостров во езерото.

Езерото е од групата на Егејските езера и лежи на надморска височина од 620 метри. Зафаќа површина од 28 км2 и има длабочина од 9 до 10 метри. Долго е 30 км и има водна зафатнина од 100 милиони кубни метри. Целиот слив на езерото зафаќа 253 км2.

Опис[уреди | уреди извор]

Костурското Езеро е образувано во текот на миоценот, пред околу 10 милиони години. Претставува остаток од многу поголемо езеро (165 км2) кое ја исполнувало Костурската Котлина. Во езерото се влеваат 9 помали реки како Вишенска Река и Влака од север, Стара Река и Истек од исток, Ѓоле од југ и други помали дотеци. Најголема од нив е Стара Река. Во југозападниот дел езерото има истек во реката Бистрица.

Животински свет[уреди | уреди извор]

Во околината на езерото се среќаваат преку 200 вида птици, а самото езеро важи за второ по богатство на уловот во државата.[1]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Покрај самиот град Костур со неговите бројни византиски цркви, крај бреговите на езерото се наоѓа познатиот манастир „Пресв. Богородица Мавровска“ од XI век, неолитската населба кај с. Дупјак, каде од езерото е извадена Дупјачка таблица со натписи кои сведочат за праписменоста во Македонија во VI милениум п.н.е.[2] [3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]