Скумско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скумско Езеро
Λίμνη Βράχου
Скумското Езеро на карта
ПодрачјеКостурско, Егејска Македонија
Координати40°21′16″ N; 21°06′21″ E / 40.3545° СГШ; 21.1057° ИГД / 40.3545; 21.1057 (Скумско Езеро)Координати: 40°21′16″ N; 21°06′21″ E / 40.3545° СГШ; 21.1057° ИГД / 40.3545; 21.1057 (Скумско Езеро)
Главни приливир. Галешово
Главни истецир. Галешово
Сливни земјиГрција
Површина&100000000000000065000006,5 км2
Најг. длабочина35 м
Надм. височина950 м

Скумско Езеро (грчки: Λίμνη Βράχου, Лимни Враху) — вештачко езеро во Општина Рупишта, Костурско, Егејска Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Езерото е сместено на притока на реката Галешово на севернните падини планината Одре, на височина од 950 м. Лежи во областа Костенарија, на 24 км југозападно од гратчето Рупишта. Го носи името на селото Скумско (Врахос), кое се наоѓа на 1 км западно од езерото.[1]

Особености[уреди | уреди извор]

Езерото е создадено во 2010 г. со цел да се решат проблемите со водоснабдувањето и наводнувањето во тој крај, притоа создавајќи место за разонода кое го потпомага туристичкиот развој на подрачјето.[1]

Зафаќа површина од 6,5 км2. Изградена е и посебна пречистителна станица.[1] Достигнува најголема длабочина од 35 м.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Φωτοδιαδρομή : Τεχνητή Λίμνη Βράχου, Βράχος, Όντρια, Λάγκα -Δήμου Άργους Ορεστικού“. Tovoion. 27 март 2019. Посетено на 22 јануари 2021.
  2. „Λάγκα, Βράχος, Τεχνητή Λίμνη Βράχου, Όντρια, Βόιο Μέρος Ά“. Tovoion. 18 октомври 2014. Посетено на 22 јануари 2021.