Восовско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Восовско Езеро
Λίμνη Σφηκιά
Координати40°21′47″ N; 22°09′32″ E / 40.363° СГШ; 22.159° ИГД / 40.363; 22.159Координати: 40°21′47″ N; 22°09′32″ E / 40.363° СГШ; 22.159° ИГД / 40.363; 22.159
Видвештачко
Главни приливиБистрица
Сливни земјиГрција
Површина&100000000000000042999994,3 км2

Восовско Езеро (грчки: Λίμνη Σφηκιά, Лимни Свикија) — вештачко езеро во Берско, Егејска Македонија. Создадено е со изградба на брана на реката Бистрица.[1] Сместено е на североисток од поголемото Витивјанско Езеро, спротиводно по течението на истата река. Наречено е по селото Восово (Сфикија) Зафаќа површина од 4,3 км2.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]