Крпени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Крпени
Κρεπενή
Местоположба
Крпени на карта
Податоци
Префектура: Костур
Население: 145 (2001)
Надм. вис.: 618 м
Геог. положба: 40° 29' 24" СГШ
21° 19' 0" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Крпени (на грчки : Κρεπενή, Крепени) е село во Егејска Македонија, Република Грција, Општина Македон, Префектура Костур (Νομός Καστοριάς).

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]