Грамошта (Костурско)

Координати: 40°36.00′N 21°13.00′E / 40.60000° СГШ; 21.21667° ИГД / 40.60000; 21.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамошта
Γράμμος
Грамошта is located in Грција
Грамошта
Грамошта
Местоположба во областа
Грамошта во рамките на Костур (општина)
Грамошта
Местоположба на Грамошта во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°36.00′N 21°13.00′E / 40.60000° СГШ; 21.21667° ИГД / 40.60000; 21.21667
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКорешта
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Грамошта или Грамос (грчки: Γράμμος или Γράμος) — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на 3 км јужно од Горно Дреновени.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Се смета дека жителите на селото като сточари дошле пред повеќе од три века од истоименото село Грамошта кое се наоѓа на истоимената планина.

Селото е напуштено кон крајот на XVIII век за време на судирот на Али-паша Јанински и други албански феудалци со централната власт. Жителите на се преселиле во Горно Дреновени.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 14. ISBN 9989-9819-6-5.