Прејди на содржината

Јазија

Координати: 40°29.23′N 21°26.4′E / 40.48717° СГШ; 21.4400° ИГД / 40.48717; 21.4400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јазија
Јазија is located in Грција
Јазија
Јазија
Местоположба во областа
Јазија во рамките на Костур (општина)
Јазија
Местоположба на Јазија во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°29.23′N 21°26.4′E / 40.48717° СГШ; 21.4400° ИГД / 40.48717; 21.4400
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаСвети Врач
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Јазија (грчки: Βοσκοτόπι, Воскотопи; до 1969 г. Γιάζα, Јаза,[1] Γιάζια, Јазија) — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[2]

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало високо на планината Саракина, на западниот брег на реката Јазовино, притока на Лошничка Река (Порос).[2]

Историја

[уреди | уреди извор]

Во XVIII век Јазија (јазови на грчки) било едно од неколкуте мали сточарски селца расеани по планината Саракина. Жителите биле подложени на терор од турските разбојници, и затоа се иселиле во селата Горенци, Куманичево и Чурилово, но еден дел и во Лошница — семејството Дјафис, кое го оставило земјиштето во завештание на Чуриловскиот манастир, подоцнежниот чифлик Кукуфика.[2]

  1. „Διατάγματα. Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 266. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 79): 712. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  2. 2,0 2,1 2,2 Αλεξίου, Γιώργος Τ (20 јули 2019). „Το εγκαταλειμμένο χωριό Αϊ-Λιάς της Καστοριάς“. Fiout.gr. Посетено на 5 април 2022.