Баница (Костурско)

Координати: 40°34′N 21°9′E / 40.567° СГШ; 21.150° ИГД / 40.567; 21.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баница
Баница is located in Грција
Баница
Баница
Местоположба во областа
Баница во рамките на Костур (општина)
Баница
Местоположба на Баница во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°34′N 21°9′E / 40.567° СГШ; 21.150° ИГД / 40.567; 21.150
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКастраки
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Баница — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало околу 3 км јужно од селото Д’мбени.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Баница било мало македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век. Неговите жители се преселиле во Д’мбени.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 7.