Колишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колишта
Колишта is located in Грција
Колишта
Колишта
Местоположба во областа
Колишта во рамките на Костур (општина)
Колишта
Местоположба на Колишта во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°34′N 21°8′E / 40.567° СГШ; 21.133° ИГД / 40.567; 21.133Координати: 40°34′N 21°8′E / 40.567° СГШ; 21.133° ИГД / 40.567; 21.133
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКастраки
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Колишта — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Косинец.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во османлиски дефтер од средината на XV век во Кролишта по име се заведени 58 глави на семејствата.[2] Колишта било мало македонско село кое се распаднало во немирните години. Неговите жители, заедно со тие од околните села, го основале селото Косинец.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 24.
  2. „Хр. Гандев - Българската народност.. - Поселения“. www.promacedonia.org. Посетено на 2023-08-28.