Габреш (Костурско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габреш
Γάβρος
Поглед на Стари Габреш
Поглед на Стари Габреш
Габреш is located in Грција
Габреш
Габреш
Местоположба во областа
Габреш во рамките на Костур (општина)
Габреш
Местоположба на Габреш во Костурско и областа Западна Македонија
Координати: 40°37.34′N 21°11.24′E / 40.62233° СГШ; 21.18733° ИГД / 40.62233; 21.18733Координати: 40°37.34′N 21°11.24′E / 40.62233° СГШ; 21.18733° ИГД / 40.62233; 21.18733
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски округ
ОпштинаКостур
Општ. единицаКорешта
Надм. вис.&10000000000000820000000820 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.520 55
Повик. бр.24670-84

Габреш (грчки: Γάβρος, Гаврос, до 1926 г. Γαβρέσι или Γκαμπρέσι, Гавреси/Габреси)[2] — село во Општина Костур во Костурскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Западна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 820 метри н.м.в., на 12 км северно од градот Костур во североисточниот дел на Егејска Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Година Население
1913 648
1920 509
1928 405
1940 384
1951 447
1961 107
1971 75
1981 91
1991 10
2001 7
2011 0

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
Параклиси
  • „Св. Мина“
  • „Воведение на Пресв. Богородица“ („Богородица Пречиста“)
Археолошки наоѓалишта
  • Градишта (Габрешко кале) — средновековна тврдина

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Πανδέκτης. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Γάβρεσι - Γάβρος
  3. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]