Прејди на содржината

Л’ка

Координати: 40°35.6′N 21°16.52′E / 40.5933° СГШ; 21.27533° ИГД / 40.5933; 21.27533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Л’ка
Λάκκα
Л’ка is located in Грција
Л’ка
Л’ка
Местоположба во областа
Л’ка во рамките на Костур (општина)
Л’ка
Местоположба на Л’ка во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°35.6′N 21°16.52′E / 40.5933° СГШ; 21.27533° ИГД / 40.5933; 21.27533
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКостур
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Л’ка, Л’нка или Л’нга (грчки: Λάκκα) — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1] Било населено со Македонци.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало северно од Костурското Езеро, на 3 км северозападно од Тиолишта и на 3 км југоисточно от Шестеово. Лежело во југоисточното подножје на ридот на кој е сместена тврдината Градиште, поистоветена со градот Лонга или Лонгос, спомнат од средновековните автори.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е основано на крајот од византиското и почетокот на османлиското време.[1] Спомнато е од Франсоа Пуквил во „Патешествија во Грција“ (1820, 1822 и 1826) како македонско село[3]

Селото е напуштено пред 1880 г. поради свлечишта и поплави од реката која се спушта од Вишени, како и поради разбојништвото на албанските банди.[1] Според Тодор Симовски селото се распаднало во немирните години на XVIII век, и неговите жители, заедно со оние од Старо Тиолишта го основале новото село Тиолишта.[2]

Западно од Тиолишта се наоѓа црквата на Л’ка, наречена „Св. Атанасиј“, изградена во 1858 г.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Κάστρο του Λογγά“. Ελληνικά Κάστρα. Посетено на 29 декември 2020.
  2. 2,0 2,1 2,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 29. ISBN 9989-9819-6-5.
  3. Pouqueville, F.-C.-H.-L (MDCCCXXVI). Voyage de la Grèce. III (Deuxième édition. изд.). Paris: Chez Firmin Didot père et fils. стр. 16. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)
  4. „Η εορτή του Αγίου Αθανασίου στο Τοιχιό (φωτογραφίες)“. Fouit. 19 јануари 2020. Посетено на 9 јануари 2024.