Цакони (поранешно село)

Координати: 40°31′N 21°22′E / 40.517° СГШ; 21.367° ИГД / 40.517; 21.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цакони
Цакони is located in Грција
Цакони
Цакони
Местоположба во областа
Цакони во рамките на Костур (општина)
Цакони
Местоположба на Цакони во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°31′N 21°22′E / 40.517° СГШ; 21.367° ИГД / 40.517; 21.367
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаКостур
Општ. единицаСвети Врач
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Цакони — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Горенци.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Цакони било мало македонско село кое се распаднало во немирните години. Неговите жители, заедно со тие од селата Саракина и Л’нтово, го основале селото Горенци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 46.