Статица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Статица
Статица се наоѓа во Грција
Статица
Статица (Грција)
Општина Општина Нестрам


Статица (на грчки: Μελάς, Мелас) е село во Егејска Македонија, Република Грција, во Општина Корешта(Κορεστία), Околија Костур(Νομός Καστοριάς).

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]