Андарти

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Андарт)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андартскиот капетан од Лерин, фотографија на браќа Манаки. Снимено во Битола, 1908 година

Андартите (Αντάρτης) се припадници на грчка герилска паравоена формација. Имале различни цели во зависност од историските периоди во кој биле активни:

Кон крајот на XIX и почетокот на XX век учествувале во Борбата за Македонија, со цел делови од Македонија и Тракија да бидат присоединети кон Грција [1].

Во текот на Втората светска војна се бореле против германската окупација над Грција [2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Германос Каравангелис, Спомени
  2. Drez, Ronald J. (2009), Heroes Fight Like Greeks: The Greek Resistance Against the Axis Powers in WWII, Ghost Road Press