Селишта

Координати: 40°35.00′N 21°20.00′E / 40.58333° СГШ; 21.33333° ИГД / 40.58333; 21.33333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селишта
Селишта is located in Грција
Селишта
Селишта
Местоположба во областа
Селишта во рамките на Костур (општина)
Селишта
Местоположба на Селишта во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°35.00′N 21°20.00′E / 40.58333° СГШ; 21.33333° ИГД / 40.58333; 21.33333
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаВич
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Селишта (дијалектно: Селишча) — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Тиолишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Селишта било мало македонско село, напуштено од жителите во немирните години.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 40. ISBN 9989-9819-6-5.